Mansikkakakku 2026: Helppo ja raikas mansikka-basilika pavlova
Tiesitkö, että mansikka on valittu vuoden 2026 HeViksi? Ei siis jäseneksi mihin tahansa musiikkibändiin vaan kruunattu vuoden Hedelmäksi ja Vihannekseksi. Tämän kunniaksi loimme yhdessä Hellapoliisin kanssa juhlapöytien uuden klassikon: Mansikkakakku 2026! Tarjoa siis kevään ja kesän juhlissa perinteisen kermakakun sijaan upeaa mansikka-basilika pavlovaa!
Pavlova on helppo jälkiruokakakku, jonka pohja tehdään rapeasta marengista. Ulkopinta on kevyen rapea ja sisältä pehmeä, vähän vaahtokarkkimainen. Mansikkakakku 2026 on upea luomus, joka yllättää juhlijan makunystyrät raikkaalla mansikka-basilikahillolla! Nam!
Tämä näyttävä pavlovakakku kruunataan tietysti tuoreilla mansikoilla, basilikalla ja syötävillä kukilla.
Helppo
- 4 kpl kananmunan valkuaisia
- 2 dl sokeria
- 2 tl perunajauhoja tai maissitärkkelystä
- 1 rkl ruusuvettä tai appelsiinivettä
Mansikka-basilikahillo:
- 1 l Pakkasmarja mansikoita, tuore tai pakaste
- 1 rkl vettä
- 250 g hillosokeria
- muutama varsi basilikaa
Kerma-mascarponeseos:
- 2 dl kuohukermaa
- 200 g Mascarpone-juustoa
- ½-3/4 dl sokeria
- 2 tl ruusuvettä tai appelsiinivettä
Pinnalle:
- ½-1 l Pakkasmarja mansikoita, tuore
- syötäviä kukkia
- basilikaa
VALMISTUS:
Esivalmistelu: aloita valmistamalla mansikka-basilikahillo, sillä sen hyytymiseen kannattaa varata vuorokausi.
Paloittele mansikat ja laita kattilaan tai kasariin.
Laita joukkoon lusikallinen vettä. Kiehauta.
Lisää hillosokeri ja hienonnettu basilika. Sekoita.
Anna kiehua hiljalleen välillä sekoitellen noin viisi minuuttia.
Laita hillo puhtaaseen lasipurkkiin ja säilytä jääkaapissa noin vuorokausi.
Valmista seuraavana päivänä itse pavlovakakku:
Laita huoneenlämpöiset kananmunanvalkuaiset kuivaan, puhtaaseen kulhoon ja vaahdota valkoiseksi vaahdoksi.
Lisää sokeri vähän kerrallaan ja vatkaa voimakkaasti, kunnes saat valkoisen kestävän marengin.
Lisää joukkoon perunajauhot tai maissitärkkelys ja ruusuvesi tai appelsiinivesi. Sekoita.
Levitä marenkiseos leivinpaperilla vuoratulle uunipellille ympyrän muotoon siten, että keskelle jää kuoppa täytettä varten ja reunoilla on hieman enemmän marenkivaahtoa.
Paista 100 asteessa tunti. Sammuta uuni ja anna jälkikypsyä uunissa kaksi tuntia.
Laita pavlova tarjoiluastialle jäähtymään.
Valmista täyte ja kokoa kakku:
Vaahdota kuohukerma ja vatkaa joukkoon mascarponejuusto, sokeri ja ruusu- tai appelsiinivesi. Tarkista maku.
Lusikoi jäähtyneen pavlovakakun päälle ensin mansikka-basilikahilloa ja levitä päälle valmistamasi kerma-mascarponeseos.
Koristele lopuksi valmistamasi mansikkakakku tuoreilla mansikoilla, syötävillä kukilla ja basilikalla. Tarjoa ja nauti!


