Leijupakastin saapui Suonenjoelle

Leijupakastin saapui Suonenjoelle

Investointiprojektimme konkretisoitui, kun uusi leijupakastin saapui Suonenjoelle.

Leijupakastimessa erittäin kylmä ilmavirta nostaa marjat kevyesti ilmaan. Kylmyys ympäröi marjan kaikkialta, joten marja pakastuu nopeasti, tehokkaasti ja irtonaisuutensa säilyttäen.

”Leijupakastettu marja näyttää ja maistuu kuluttajalle samalta kuin tavallinen pakastettu marja”, kertoo toimitusjohtaja Arja Kastarinen.

Investointiprojekti

Leijupakastimen hankinta sisältyy ”Kapasiteettia kasvuun, tuotannolliset investoinnit” -projektiin, jossa investoimme pakastus- ja pakkauskapasiteetin kasvattamiseen.

  • Investointiprojektin tavoitteena on kasvun ja sitä tukevan riittävän raaka-ainemäärän sekä toimitusvarmuuden turvaaminen. Jatkojalostuslaitteistoa kehitetään täyttämään asiakastarvetta. Kotimarkkinoiden ohella tähtäämme viennin starttaamiseen.
  • Pääosissa ovat leijupakastuslaitteiston hankinta ja siihen liittyvät rakenteelliset muutokset tuotantotiloissa. Hankimme myös lisälaitteistoa välipalatuotantoon.
  • Rahoittaja: Pohjois-Savon ELY-keskus, EU:n maaseuturahoituksen osuus 25 %.

Lisätietoa:
Arja Kastarinen, toimitusjohtaja, arja.kastarinen@pakkasmarja.fi

Share via
Copy link